Do czego służy tzw. „dwumas” w samochodzie?

Do czego służy tzw. „dwumas” w samochodzie?

Jakie zadanie we współczesnych autach spełnia koło dwumasowe? Większość osób posiadających samochód nie raz spotkała się z sytuacją kiedy przyszło im wymieniać koło dwumasowe i nigdy nie był to remont tani. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu jak wielki wpływ na stan koła dwumasowego mamy my czyli kierowcy. Potocznie zwane „dwumasem” koło dwumasowe odpowiada

Jakie zadanie we współczesnych autach spełnia koło dwumasowe?

Większość osób posiadających samochód nie raz spotkała się z sytuacją kiedy przyszło im wymieniać koło dwumasowe i nigdy nie był to remont tani. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu jak wielki wpływ na stan koła dwumasowego mamy my czyli kierowcy. Potocznie zwane „dwumasem” koło dwumasowe odpowiada za kulturę pracy silnika i pozwala cieszyć się przyjemną jazdą, jednocześnie czując pełną kontrolę nad swoim samochodem. Do podstawowych zadań koła masowego należą:

  • redukcja drgań podczas pracy jednostki napędowej
  • pełnienie roli nośnika energii ułatwiającego pracę silnika 
  • upłynnienie pracy motoru i przyspieszenie reakcji między pedałem gazu a reakcją silnika 

 Koło dwumasowe ma swojego przodka w pojedynczym kole zamachowym, które pełniło podobną funkcję do swojego dzisiejszego odpowiednika. W raz z upływem lat i wzrostem momentu obrotowego motorów w nowych autach trzeba było usprawnić technologię redukcji drgań. Powstanie koła dwumasowego umożliwiło lepszą redukcję drgań silnika nawet przy bardzo wysokich obrotach, jednak większa ilość części sprawiła ten element bardziej awaryjnym. Dwumas składa się z dwóch połączonych ze sobą kół zamachowych oddzielanych przez tłumik drgań, który w tym przypadku najczęściej ulega awarii.

Początkowo koła dwumasowe były bardzo ciężkie dzięki czemu tłumiły dość sporą część drgań silnika jednak skończyło się to spowolnioną reakcją silnika na wciśnięcie pedału gazu przez kierowce. W tamtym momencie silnik potrzebował dużo więcej mocy do rozpędzenia ciężkiego koła dwumasowego przez to reakcja na wciskany gaz była wolniejsza. Zmniejszenie masy elementu początkowo poprawiło sprawę jednak zwiększyła się przy tym częstotliwość drgań podczas niskich obrotów jak i jego awaryjność. Obecnie koła dwumasowe wymienia się co 150-200 tysięcy km i jest to standard. Koszt wymiany koła dwumasowego może wynieść nawet 2 tysiące złotych.

Na koszty wymiany koła dwumasowego mają wpływ również stan sprzęgła, za sprawą którego koszty mogą wzrosnąć o nawet 5 tysięcy złotych w zależności od modelu pojazdu. Jeżeli chcemy aby koło dwumasowe służyło nam jak najdłużej powinniśmy unikać szybkiej zmiany obrotów silnika poprzez gwałtowne ruszanie bądź agresywną jazdę.

© Copyright 2022 KoloDwumasowe.pl by Olinet.pls