Sprzęgło dwumasowe – co to takiego?

Sprzęgło dwumasowe – co to takiego?

W zasadzie wszystkie najpopularniejsze dzisiaj samochody wypuszczane są na rynek ze sprzęgłem dwumasowym. Czy to najnowsze Volkswageny, Volvo, czy Audi, wszystkie posiadają dwumasy. Dotyczy to zarówno nowych modeli, jak i najnowszych generacji nieco starszych samochodów, takich jak choćby Audi A4. Czym jest dwumas? Sprzęgło dwumasowe Audi A4 składa się z dwóch części. Pierwszą z nich

W zasadzie wszystkie najpopularniejsze dzisiaj samochody wypuszczane są na rynek ze sprzęgłem dwumasowym. Czy to najnowsze Volkswageny, Volvo, czy Audi, wszystkie posiadają dwumasy. Dotyczy to zarówno nowych modeli, jak i najnowszych generacji nieco starszych samochodów, takich jak choćby Audi A4.

Czym jest dwumas?

Sprzęgło dwumasowe Audi A4 składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest właściwe sprzęgło, a drugą koło dwumasowe. To ostanie jest nowoczesną wersją koła zamachowego. Generalnie składa się z trzech głównych części. Dwie z nich to najzwyklejsze koła zamachowe, które połączone są – jedno ze skrzynią biegów, a drugie z napędem. Ostatnią z ważnych części jest natomiast tłumik drgań. Montowany jest on pomiędzy kołami zamachowymi, przez co łączy ze sobą te dwie części.

Czy sprzęgło dwumasowe Audi A4 jest lepsze od tradycyjnego koła zamachowego?

Warto zadać sobie pytanie, czy tak częste dzisiaj stosowanie sprzęgła dwumasowego jest swego rodzaju modą, czy faktycznie ma to jakiś sens. Wydaje się, że w większości przypadków faktycznie koła dwumasowe sprawdzają się lepiej od tradycyjnych kół zamachowych.

Rzecz w tym, iż dwumas rozwiązuje dwa problemy związane z kołem zamachowym, czyli nieodpowieidnią wagę oraz powodowanie drgań. Dzięki specjalnej konstrukcji sprzęgło dwumasowe jest dosyć lekkie, co zwykle prowadzi do powstawania mocnych wibracji. Jednakże w tym przypadku tłumik drgań zatrzymuje wibracje, przez co nie są one odczuwalne.

Jak wybrać?

Zwykle koła dwumasowe są nieco bardziej wytrzymałe od kół zamachowych starego typu, co jednak nie oznacza, że się nie zużywają. Każda część samochodu prędzej czy później wymaga wymiany bądź przynajmniej gruntownej naprawy. Jeśli chodzi o dwumasy, wydaje się, że jest to dosyć proste. Rzecz w tym, iż posiadając Audi A4 wystarczy znaleźć w sklepie sprzęgło dwumasowe Audi A4 i wraz nim udać się do warsztatu. Analogicznie wygląda sytuacja z innymi znanymi markami, które posiadają dedykowane koła dwumasowe. Alternatywnie można także skorzystać z usług autoryzowanego serwisu i na miejscu zakupić sprzęgło wraz z kołem dwumasowym.

© Copyright 2022 KoloDwumasowe.pl by Olinet.pls