Sprzęgło Kia Sportage
  • 2945
  • 0

Sprzęgło Kia Sportage

Objawy uszkodzenia sprzęgła Sprzęgło pełni w samochodzie bardzo ważną funkcję, jaką jest rozłączanie układu napędowego celem umożliwienia zmiany przełożenia. Jego usterki mogą więc skutecznie unieruchomić samochód i konieczna stanie się wizyta w warsztacie samochodowym. Typowym objawem nadchodzącej awarii sprzęgła jest jego ślizganie, świadczące o zużyciu tarczy ciernej sprzęgła. Objawia się ono tym, że przy zredukowaniu

Objawy uszkodzenia sprzęgła

Sprzęgło pełni w samochodzie bardzo ważną funkcję, jaką jest rozłączanie układu napędowego celem umożliwienia zmiany przełożenia. Jego usterki mogą więc skutecznie unieruchomić samochód i konieczna stanie się wizyta w warsztacie samochodowym.

Typowym objawem nadchodzącej awarii sprzęgła jest jego ślizganie, świadczące o zużyciu tarczy ciernej sprzęgła. Objawia się ono tym, że przy zredukowaniu biegu i dodaniu gazu samochód nie przyspiesza, mimo wzrostu obrotów silnika. Kolejnym objawem zużycia elementów sprzęgła jest głośna jego praca. Czasem nawet głośniejsza od warkotu silnika, co powinno wzbudzić w nas niepokój i zmusić do szybkiej wizyty w warsztacie. Winowajcą głośnych odgłosów przeważnie jest centralny wysprzęglik. Podobne objawy daje też zużyte łożysko wyciskowe. Jego wymiana powinna towarzyszyć każdorazowej zmianie sprzęgła na nowe. Następnym symptomem awarii jest ciężka praca pedału sprzęgła. Winna jest tutaj zazwyczaj wytarta tuleja łożyska wysprzęglającego, źle dobrana tarcza dociskowa lub zużycie widełek wysprzęglajacych. Jeśli po wymianie zauważymy podobne objawy, prawdopodobnie popełniono błędy przy montażu. Należy wtedy zażądać ich skorygowania.

Awaria – wpływ złych przyzwyczajeń?

Niekiedy zdarza się, że producenci wypuszczą serię wadliwych części. Na przykład sprzęgło Kia Sportage, jak twierdzą specjaliści z sprzeglo.com.pl jest dosyć kłopotliwym elementem. Użytkownicy skarżą się na ich przedwczesne zużycie, mimo przestrzegania zasad poprawnej jazdy. Koszt naprawy przekracza 1000 zł, więc jego stosunkowo częsta wymiana mocno nadwyręża portfel właściciela. Omawiane sprzęgło Kia Sportage można zakupić zarówno w wersji oryginalnej jak i od dobrych producentów zamienników. W tym przypadku bardzo liczy się sposób wymiany, albowiem wymiana samej tarczy ciernej może nie wystarczyć.

Na forach można znaleźć wiele wpisów, gdzie posiadacze Kii narzekają na trwałość sprzęgieł oraz jakość ich napraw. Zdarza się, że sprzęgło Kia Sportage wytrzymuje jedynie rok. Jak twierdzą eksperci, może być to spowodowane właśnie błędem mechanika lub chęcią oszczędzania na częściach i wymienieniu jedynie jednego elementu, a nie całego zestawu. Ważne jest, aby wymieniać na nowe wszystkie współpracujące ze sobą części, bowiem niesprawność jednej powoduje szybsze zużycie tej sąsiedniej. Aby jednak zapobiegać awarii sprzęgła, dobrze jest przypomnieć sobie zasady poprawnej jazdy, np.:

  • unikanie jazdy w butach na wysokim obcasie (częsty powód jazdy z lekko wciśniętym pedałem sprzęgła)
  • podczas jazdy nie trzymać nogi na sprzęgle, lecz obok (częsty błąd niedoświadczonych kierowców)
  • Unikanie ruszania z piskiem opon oraz palenia gumy (ryzyko spalenia sprzęgła)
  • Wciskanie pedału sprzęgła do końca
  • Unikanie ruszania z zaciągniętym hamulcem ręcznym
  • Jak najrzadsze ruszanie z drugiego biegu

Czym grozi zignorowanie awarii?

Jak łatwo się domyśleć, niepoprawnie działające sprzęgło, które utrudnia właściwe przerzucanie biegów może doprowadzić nawet do wypadku. Problem ze sprzęgłem może unieruchomić nasz pojazd w najmniej oczekiwanym momencie (np. na światłach). Dlatego im wcześniej wychwycimy awarię, tym lepiej.

Jeśli nie chcemy przepłacać, lepszym sposobem od niekompletnej wymiany układu sprzęgła jest zakup nieoryginalnych zamienników. Występują one w różnych przedziałach cenowych, ale w tym przypadku lepiej jest kierować się renomą producenta. Sklep sprzeglo.com.pl oferuje największy wybór części czołowych producentów, a wyspecjalizowana kadra pomoże wybrać najlepszą z nich.

© Copyright 2022 KoloDwumasowe.pl by Olinet.pls