Volkswagen Passat B5 – o czym warto pamiętać decydując się na zakup

Volkswagen Passat B5 – o czym warto pamiętać decydując się na zakup

Volkswagen Passat piątej generacji oznaczony przez producenta jako B5 produkowany był w latach 1996 – 2005. Przez pierwszy rok produkcji dostępny był wyłącznie w nadwoziu sedan, rok później dołączyła do niego wersja kombi. Passat B5 otrzymał w 1995 roku drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Car Of The Year. 2000 rok przyniósł Volkswagenowi Passatowi Lifting, po

Volkswagen Passat piątej generacji oznaczony przez producenta jako B5 produkowany był w latach 1996 – 2005. Przez pierwszy rok produkcji dostępny był wyłącznie w nadwoziu sedan, rok później dołączyła do niego wersja kombi. Passat B5 otrzymał w 1995 roku drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Car Of The Year. 2000 rok przyniósł Volkswagenowi Passatowi Lifting, po którym zmieniła się przednia część nadwozia, tylne lampy oraz wnętrze samochodu.

Rynek Passatów B5 w Polsce jest ogromny, nie brakuje ofert ani zainteresowanych kupnem. Niestety większość egzemplarzy oferowanych na polskim rynku nie jest godna uwagi. Wiele sprzedawanych u nas Passatów B5 pochodzi zza zachodniej granicy gdzie osiągnęły przebiegi rzędu 300-400 tysięcy kilometrów a w Polsce trafia na rynek ze wskazaniami połowę niższymi. Warto spróbować sprawdzić historię serwisową danego egzmplarza w ASO co pozwoli uniknąć nam przykrych niespodzianek. Przed zakupem warto również dokładnie przyjrzeć się przedniemu zawieszeniu, którego konstrukcja wielowahaczowa jest bardzo delikatna.

Silnik 1.9 TDI w wersji 110 konnej, bez pompowtryskiwaczy, jest uznawany przez użytkowników za najmniej awaryjny i najbardziej pożądany na rynku wtórnym. Oprócz niego polecane są również wersje 130 konne 1.9 TDI a także benzynowe 2.0 i turbodoładowane 1.8.

Oprócz trwałych silników kolejnym atutem Passata B5 jest jego wnętrze, wyróżniające się dobrą jakością i bezbłędnym spasowaniem materiałów. Wnętrze jest przytulne i komfortowe – kokpit i tapicerka wykonane są z miękkich i miłych w dotyku materiałów. Skórzane boczki fotelu mimo upływającego czasu prezentują się w dalszym ciągu dobrze, zazwyczaj są odporne na zniszczenia. Jedynym minusem wnętrza jest jego stylistyka, typowa dla aut Volkswagena z lat 90. – konserwatywna i nie wyróżniająca się niczym szczególnym.

Volkswagen Passat piątej generacji jest jednym z najbardziej udanych Passatów do tej pory. Samochód wyróżnia się niską awaryjnością i jeśli właściciel odpowiednio i niego zadba odwdzięczy się brakiem większych problemów. Oczywiście nie znaczy to że Passat B5 nie ma żadnych słabych punktów. Jednym z nich jest aluminiowe, wielowahaczowe przednie zawieszenie.

Sprzęgło Passat B5 potrafi ulegać szybkiemu zużyciu jednak na rynku dostępny jest szereg tańszych części zamiennych. W momencie gdy zaczniemy odczuwać objawy zużycia sprzęgła Passat B5 nie warto zwlekać, szybka wymiana sprzęgła uchroni nas przed unieruchomieniem samochodu w najmniej oczekiwanym momencie. Warsztaty samochodowe często narzucają dodatkową marżę na montowane przez siebie części, dlatego warto samodzielnie zakupić sprzęgło Passat B5 i dostarczyć je do warsztatu wraz z samochodem.

© Copyright 2022 KoloDwumasowe.pl by Olinet.pls